Industriepapierrolle Funny, 2-lagig, Zellstoff, blau, perforiert
New

Funny Industrial Paper Roll made of Cellulose, 2-Ply, Blue, Perforated, 2 Rolls of 1,000 Sheets

39,90 € (net 33,25 €)

19,95 € / roll

2 x 1,000 all-purpose wipes on the industrial paper roll for workshops and trade businesses. Perforated for easy tearing. With two bonded plies for extra sturdiness.

  • perforated cellulose
  • 2 rolls of 1,000 sheets
  • 2-ply bonded
  • high absorbency thanks to embossing
  • 36 x 34 cm per sheet

Application

Simply tear the wipe off the roll.

plus shipping costs

Funny Profi Sport- und Turnhallenreiniger, 10-Liter-Kanister, rutschhemmende Glanzwischpflege nach DIN 18032, AG-481
New
Funny Profi Sport- und Turnhallenreiniger 10-Liter-Kanister, Seitenansicht mit Etikett, AG-481

Funny Professional Sports & Gym Floor Cleaner, Anti-Slip per DIN 18032, 10-Liter Canister

29,57 € (net 24,64 €)

2,96 € / l

Funny Professional Sports & Gym Floor Cleaner cleans and maintains gym floors in one step and creates a transparent, anti-slip protective finish – anti-slip per DIN 18032. This concentrated gloss maintenance cleaner is ideal for sports halls, multi-purpose halls and gymnasiums.

Contents: 10-liter canister · concentrate · pH value 9–10 · microplastic-free · Item no. AG-481.

plus shipping costs

Müllsäcke Recycling, Funny transparent 120 Liter, 10 Rollen
New

Funny Recycled Garbage Bags, Transparent, 120 Liters, 10 Rolls

48,50 € (net 40,42 €)

0,19 € / pcs

 

Product dimensions: 700x1100 mm, approx. 120 l
Material quality: LD-PE regrind, type 60 extra
Contents: 250 pieces in 10 rolls (25 pieces per roll)

plus shipping costs

FUNNY WC-Reiniger dickflüssig im 10 Liter Kanister, AG-475, rote Reinigungsflüssigkeit
New
FUNNY WC-Reiniger 10 Liter Kanister in seitlicher Ansicht mit Etikett

FUNNY Toilet Cleaner, Thick Gel, 10-Liter Canister

28,38 € (net 23,65 €)

FUNNY Toilet Cleaner dissolves stubborn deposits in the toilet – limescale, water scale, uric scale, boiler scale, grease and rust. The thick formula clings to vertical surfaces and leaves behind a fresh scent.

Free from formaldehyde, borates, PVC, phosphorus and microplastics. For acid-resistant toilets.

Contents: 10-liter canister · pH value < 2 · Item no. AG-475. Warning – corrosive (GHS05, H314). Follow the safety information.

plus shipping costs

Mastercid PS
New
Universalgrundreiniger, fettlösend, Funny 10 Liter

Funny Universal Deep Cleaner, Grease-Dissolving, 10 Liters

22,90 € (net 19,08 €)

2,29 € / l

The universal deep cleaner is water-soluble in any dilution and quickly and reliably dissolves and removes grease, resinified oils, soot, dirt, and encrusted wax layers. The cleaner has excellent dissolving power for almost all types of soiling. Use only diluted.

plus shipping costs

Bodenwischpflege Universal, Funny 10 Liter
New
Bodenwischpflege Universal, Funny 10 Liter

Funny Universal Floor Mop Care, 10 Liters

18,90 € (net 15,75 €)

1,89 € / l

Funny universal floor mop care, 10 liters - a concentrated gloss mop-care product with a fresh scent for the single-step mopping method. Cleans and cares for smooth and coated floors, producing a radiant, fresh shine in a single step. Regenerates damaged care films and removes light footmarks and scratches.

plus shipping costs

Funny Wäscheweich Fabric Softener Concentrate, Floral Fresh Scent, 10 L Canister

23,10 € (net 19,25 €)

2,31 € / l

Funny Wäscheweich fabric softener concentrate makes laundry pleasantly soft and gives it a long-lasting, floral fresh scent. It improves wearing comfort, reduces static and protects against rapid wear – for all types of fabric.

Contents: 10-litre canister · concentrate · pH value 6–7 · free from microplastics · Item no. AG-472.

plus shipping costs

Gläserreiniger, desinfizierend, 10 Liter
Sold out New
Gläserreiniger, desinfizierend, 10 Liter

Glass Cleaner, Disinfecting, 10 Litres

54,90 € (net 45,75 €)

5,49 € / l

This specially developed glass cleaner is designed for particularly stubborn dirt and stands out not only for its outstanding cleaning power but also for its antibacterial effect.
Contents: 12 kg/10l per canister

plus shipping costs

Fettlöser, effektiver Kraftreiniger, 10 Liter
Hot New
Fettlöser, effektiver Kraftreiniger, 10 Liter

Grease Remover, Effective Heavy-Duty Cleaner, 10 Litres

49,90 € (net 41,58 €)

4,99 € / l

The grease remover impresses with its extremely high pH value of 13 and works especially powerfully against grease and oil residues, which often occur in industrial environments, workshops, large kitchens, or storage areas.

plus shipping costs

Grill Cleaner Dissolves Grease, Oils and Baked-On Residue, 10 Litres

49,90 € (net 41,58 €)

4,99 € / l

Funny's grill cleaner stands out with its exceptionally high pH value of 13 and was developed to clean grills, deep fryers, ovens and smokers efficiently and thoroughly.

Material quality: pH value: 13
Contents: 10 l per canister

plus shipping costs

Händedesinfektionsgel auf Ethanolbasis
-33% New

Hand Sanitizer Gel, Ethanol-Based, 1 Liter

Original price was: 6,30 €.Current price is: 4,20 €. (net 3,50 €)

6,30 € 4,20 € / l

The Poly-Farbe hand sanitizer gel has a high ethanol content and is bactericidal, fungicidal, tuberculocidal and virucidal. It is suitable for daily hand hygiene and for situations when normal hand washing is not possible.

  • kills bacteria, fungi and viruses
  • Ethyl alcohol content: 72 % (CAS: 64-17-5)
  • Contents: 1 liter

Application

The hand sanitizer gel should be used in concentrated, undiluted form. Apply 1 to 2 doses of the gel to the palm and rub thoroughly into the hands. The minimum contact time is 30 seconds. To achieve the virucidal, tuberculocidal effect, hand disinfection should be carried out for at least 2 minutes, by performing an additional 1-minute hand disinfection. This is followed by rubbing the hands for 1 minute, during which the hand sanitizer gel is applied again. Then allow to dry thoroughly.

plus shipping costs

Industrial Cleaner, 10 Litres, Grease-Dissolving

64,90 € (net 54,08 €)

6,49 € / l

This extremely powerful industrial cleaner has a pH value of around 13 and is suitable for alkali-resistant surfaces, such as those made of steel. It removes even heavy soiling as well as oil and grease deposits, making it ideal for cleaning machines, equipment and hard flooring.

Material quality: pH value: 12-13
Contents: 10 l per canister

plus shipping costs